شیمی درمانی حیوانات خانگی

51662

بخش شیمی درمانی :

در بخش شیمی درمانی  کلیه اقدامات درمانی  مربوط به حیوانات که دچار سرطان های مختلف هستند انجام میگردد همچنین انواع داروهای مخصوص شیمی درمانی برای بیماران سرطانی  همراه با مشاوره و نحوه استفاده قابل ارائه میباشد

کلمالت کلیدی   :   شیمی درمانی حیوانات_ شیمی درمانی سگ _ شیمی درمانی گربه – سرطان حیوانات- سرطان سگ – سرطان گربه  _سرطان پرندگان

در بخش شیمی درمانی  کلیه اقدامات درمانی  مربوط به حیوانات که دچار سرطان های مختلف هستند انجام میگردد

همچنین انواع داروهای مخصوص شیمی درمانی برای بیماران سرطانی  همراه با مشاوره و نحوه استفاده قابل ارائه میباشد

سرطان در حیوانات

همانند انسان، انواع سرطانها در حیوانات خانگی هم نسبتاً شایع است و البته مانند انسان، رخداد آن با افزایش سن بیشتر می شود. تخمین زده می شود که نیمی از مرگ و میر حیوانات خانگی بالای ده سال، به دلیل سرطان است. سگ ها بیش از گربه ها به سرطان مبتلا می شوند.

سرطان چیست؟

نئوپلازی، تومور یا سرطان،  رشد غیرقابل کنترل  سلول های یک بافت ها در بدن است . تومور ممکن است خوش خیم یا بدخیم باشد. تومورهای خوش خیم  رشد تهاجمی ندارند، به بافتهای اطراف نفوذ نمی کنند و در سطح بدن منتشر نمی گردند. ولی تومورهای بدخیم به سرعت رشد کرده، به بافت های اطراف حمله نموده و در نقاط مختلف بدن منتشر می گردند و آنها را از بین می برند.

 تشخیص سرطان؟

دکتر دامپزشک بر اساس  معاینه و وضعیت فیزیکی  حیوان به سرطان مشکوک می شود. ابزارهای دیگر نظیر رادیوگرافی، آزمایش خون و سونوگرافی هم ممکن است برای تأیید تشخیص نیاز باشند.  معمولاً برای مشخص کردن نوع خوش خیم و بدخیم سرطان از نمونه برداری استفاده می شود.

 پیشگیری ؟

متأسفانه، علت اکثر سرطانها شناخته شده نیست و به این سبب پیشگیری مشکل است. البته تشخیص زود و به موقع و درمان مناسب ، به طول عمر حیوانات خانگی مبتلا کمک می کند.

انواع شایع تر سرطان در حیوانات خانگی:

 — نیمی از تومورهای پستانی در سگ ها و بیش از ۸۵% تومورهای پستانی گربه ها بدخیم اند. عقیم نمودن حیوان قبل از یک سالگی می تواند به طور قابل توجهی احتمال ابتلا به این نوع سرطان را کاهش دهد.

— تومورهای پوستی در سگ های مسن بسیار متداولند و اکثرا خوش خیم هستند. اما در گربه ها از شیوع کمتری برخوردارند. اغلب تومورهای پوستی گربه ها بدخیم هستند

 سرطان دهان در سگ ها متداول است ولی در گربه ها خیلی متداول نیست. علائم معمولاً به صورت مشاهده توده یا تومور در لثه، خونریزی، بوی بد یا مشکل در غذا خوردن است.  درمان باید  سریعتر انجام گیرد چون این نوع اکثرا بد خیم اند.  خونریزی از بینی، سختی تنفس یا تورم صورت از علائم درگیری بینی است.

 — تومورهای بیضه در گربه به ندرت و در سگ ها نسبتاً شایع مشاهده می شود. بخصوص در مواردی که بیضه به طور طبیعی از شکم به داخل کیسه بیضه نمی آید این احتمال بیشتر است.

— سرطان شایع دیگر در سگ ها و گربه ها ، لنفوم است و بوسیله بزرگی یک یا تعدادی از عقده‌های لنفاوی بدن مشخص می شود. در برخی گربه ها ویروس لوسمی واگیردار گربه ها می تواند علت لنفوما باشد.

— تومور های داخل شکم گرچه  شایع اند اما تشخیص زود هنگام آنها سخت است. کاهش وزن یا تورم شکمی از مهمترین علائم این تومورها هستند.

— تومورهای استخوانی در سگ های با جثه بزرگ و سگ های با سن بیش از هفت سال بیشتر و در گربه ها به ندرت دیده می شوند. استخوان پا و نزدیک مفاصل از جمله مهمترین محل های ابتلا هستند. درد پایدار و مداوم، لنگش و تورم محل مبتلا از جمله علائم شایع ابتلا محسوب می شوند.

درمان سرطان؟

ترکیبی از چند روش درمانی نظیر جراحی، شیمی درمانی، پرتودرمانی  در مورد سرطانها بکار می رود. بعضی از انواع سرطانها ، قابل درمان و برخی دیگر قابل کنترل اند. یعنی می توان روند و سرعت رشد آنرا کاهش داد. گاهی اوقات اتانازی (مرگ از روی ترحم ) هم مدنظر قرار می گیرد.

با چه علائمی در حیوانات خانگی به سرطان مشکوک شویم؟

۱ – کاهش وزن

۲ – بی میلی به غذا به صورت ادامه دار

۳ – تورم غیرطبیعی هر نقطه از بدن.

۴ – خونریزی یا ترشحات از منافذ طبیعی بدن

۵ – زخم هایی که بهبود نمی یابند.

۶ – سختی در خوردن غذا یا بلع

۷ – خسته شدن در هنگام فعالیت بدنی

۸ – زور زدن موقع دفع مدفوع