سرمازدگی حیوانات

سرمازدگی حیوانات و توصیه های مقابله و درمان:

حیوانات نیز همانند انسانها از هیپوترمی (افت دمای بدن) سرمازدگی رنج میبرند. درست است که بخاطر پوشش و دمای بالای بدنشان نسبت به انسان مقاوم ترند اما زمانی که بیش از حد دردمای انجماد قرار بگیرند مخصوصا اگر بدنشان یا محل استراحتشان خیس ومرطوب باشد دچار سرمازدگی میشوند. سرمازدگی زمانی است که دمای بدن سگ کمتر از 37/2 درجه سانتیگراد شود.

علائم و نشانهای سرمازدگی:
بافت سرما زده در ابتدا رنگ پریده، سفید یا خاکستری دیده میشود، در صورت گرم شدن مناطق سرمازده قرمز رنگ، متورم و دردناک میشود که میتواند باعث تاول و زخم شود.
در زمان سرمازدگی تنفس و ضربان قلب آرام می شود ودمای بدن کمتر 8/38 سانتیگراد میشود.
درصورت مشاهده سگ سرمازده بلافاصله سگ را به آرامی به مکان گرم منتقل کنید و سعی کنید به آرامی سگ را گرم کنید (توجه کنید از مالش و تحت فشار قرار دادن مناطق سرما زده خودداری کنید) و درصورت مشاهده مناطق سیاه رنگ در بدن بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.
پیشگیری:
جای گرم و مناسبی برای سگ فراهم کنید. در فصل سرما سعی کنید از غذاهای چرب تر و با پروتئین بیشتر استفاده کنید (منظور از چربی بالا بردن مصرف موادی چون کربوهیدراتها،ن شاسته، غلات، چربی همراه گوشت است که در بدن تبدیل به چربی مناسب میشود) این کار باعث افزایش سوخت وساز بدن و نگه داشتن دما در حد طبیعی می باشد
سگ به همان میزان که در تابستان به آب نیاز دارند زمستان هم دارند.
هشدار:
مراقب ضد یخ ها باشید
این مواد می توانند ظاهر، بو و طعم خوشایندی برای حیوانات داشته باشند، طعم شیرینی دارند ولی بی نهایت خطر ناک و کشنده است. بعد از پیاده روی در زمستان بدلیل ریختن نمک و مواد شیمیایی برای جلوگیری از یخ زدگی راه ها حتما پای سگ را بشوید نمک برای بالشتکهای پای سگ مزر است.
لطفا مراقب حیوانات بی سر پناه باشید در صورت توان برای آنها سر پناه بسازید و در غذا رسانی حتماً در این فصل از غذاهای چرب و پروتئینی استفاده کنید
www.dorrinpethospital.com
https://www.instagram.com/dorrin_pet_hospital/
آدرس : بزرگراه رسالت شرق بین آیت (سرسبز) و مدائن پلاک 584 ساختمان درین
تلفن : 77130540 و 77130541